Deprecated: Funkcja Elementor\DB::is_built_with_elementor jest przestarzała od wersji 3.2.0! Zamiast jej proszę użyć Plugin::$instance->documents->get( $post_id )->is_built_with_elementor(). in /home/projektnet/public_html/wp-includes/functions.php on line 5379
Co jest niezbędne do druku offsetowego? - Projekt - Twoje nowe oblicze
drukarka offsetowa

Co jest niezbędne do druku offsetowego?

Historia druku offsetowego sięga do XVIII wieku – za początek uważa się wynalezienie litografii, która polegała na powielaniu rysunku za pomocą przenoszenia go tłustą kredką lub tuszem na gładko wypolerowany kamień.

Płyty offsetowe sterowane automatycznie

offset marki kodakZ czasem zaczęto poszukiwać rozwiązań, które przyspieszą wykonywanie odbitek – zamiast kamienia zaczęto używać cynkowych i aluminiowych płyt, jednak ze względu na szybkie ścieranie się nadruku, metoda ta nie rozpowszechniła się. Dopiero zastosowanie gumy zapobiegło ścieraniu się nadruku. Obecnie druk offsetowy jest jedną z najpopularniejszych technik druku. Nowoczesne maszyny offsetowe, wykorzystujące płyty offsetowe marki Kodak, są sterowane automatycznie, co pozwala na szybką realizację zadań. Wykorzystanie cylindrów transferowych cechujących się zmienną geometrią płaszczyzn sprawia, że możliwy jest bezbłędny zadruk arkuszy o każdej grubości – od tych najcieńszych, do tych o grubości 0,8 mm. W zależności od grubości arkusza, cylinder automatycznie zmienia swoje położenie. Ponadto nowoczesne automatyczne rozwiązania zapewniają nawet samodzielną wymianę płyt przez maszynę – nie ma więc konieczności przerwy pomiędzy operacjami. To sprawia, że możemy w danym czasie zrealizować więcej wydruków – jest to więc rozwiązanie generujące zyski.

płyty offsetowePłyty offsetowe, które stosowane są jako podłoże do druku, mogą być wykonywane za pomocą różnych technologii. Producenci proponują płyty z tworzyw sztucznych oraz metalowe – najczęściej wykorzystuje się blachę aluminiową, która może mieć grubość do 0,4 mm. Taka blacha powinna mieć dobrze przygotowaną powierzchnię – to znaczy chemicznie ustabilizowaną, anodowo utlenianą oraz ziarnowaną – dzięki ziarnowaniu możemy zwiększyć powierzchnię właściwą, co pozwoli na zwiększenie stabilności ochronnej warstwy wodnej. Z kolei anodowe utlenianie pozwala na uzyskanie większej twardości, a także wyższej odporności na korozję. To rozwiązanie stosowane przy płytach przeznaczonych do dużych nakładów – w przypadku małych nakładów często rezygnuje się z anodowego utleniania. Jako podłoże płyt offsetowych może być zastosowana także odpowiedniej grubości folia poliestrowa, choć jej trwałość jest niższa niż przy płytach z aluminium, to większa giętkość sprawia, że może być w łatwy sposób mocowana na cylindrach. Kolejną płytą, którą można wykorzystać do druku offsetowego, jest presensybilizowana płyta offsetowa – sprawdzająca się przy fotochemicznych metodach form drukowych.

To płyty negatywowe oraz pozytywowe. Przy ich montażu należy pamiętać o tym, że powinien być lewoczytelny. Z pewnością tak wiele rozwiązań wykorzystywanych w technice offsetowej sprawia, że technika ta nie traci nic ze swojej popularności.